Marek-Vlaky.eu Modelovanie Fotodioráma s pulzným ovládaním alebo fotodioráma po druhé

Fotodioráma s pulzným ovládaním alebo fotodioráma po druhé

Fotodioráma s pulzným ovládaním alebo fotodioráma po druhé post thumbnail image

Pred niekoľkými mesiacmi som si postavil fotodiorámu na fotenie modelov vlakov a inú na fotenie modelov autíčok. Nebol som s nimi spokojný na 100%, preto som sa rozhodol postaviť si novú, takú, ktorá umožní fotiť modely vlakov ako aj autíčok. Cestu som síce mohol zvoliť aj trochu inak umiestnenú, ale toto rozmiestnenie mi celkom vyhovuje. Pôvodne som chcel iba poličku so zapojenou jednou koľajou na testovanie funkčnosti pojazdov, ktoré práve stavám, ale postupným “vývojom myšlienkových pochodov” vznikla táto nová dioráma. A aby som nemusel zakaždým rozbaľovať ovládač a pracne ho napájať, tak som vyrobil jeden pulzný určený priamo do tejto diorámy. A takto to všetko dopadlo…

Diorámu som umiestnil na staršiu policu s rozmerom 90x25cm, ktorá sa dá pekne zavesiť na stenu a pre ktorú sme už nemali využitie. Pôvodne som nemal v pláne robiť nejakú extra diorámu, ale nakoľko na maródke mám dostatok času na relaxačnú činnosť, tak vznikla takáto diorámka. Koľajnicu (flexi-koľajnica Hornby s dĺžkou 90cm) som umiesnil z pravého spodného rohu do ľavého zadného v miernej zákrute. Na moste je prilepená priamo, nakoľko ide o priamy most. Vyvýšená je teda o hrúbku 5cm (polystyrén) a nával je robený z hrubej lepenky.

Most je použitý starší, myslím, že je v mierke 1:100, nakoľko na krabici písali TT/H0. Ale to je jedno, nakoľko sa tam hodí a vyzerá to podľa mňa celkom dobre. Skaly som robil klasicky, metódou narušeného polystyrénu pájkou a dotváral toaletným papierom. Postup tvorby a farbenia skál mám popísaný v inom článku (tuším článok o výrobe tunelového portálu). Podklad pod statickou trávou je skutočná preosiata hlina (ešteže som stihol preosiať dostatok pred týmito dažďami), s ktorou mi pomohli moji chlapci Adam a Erik. Poctivo preosievali… 🙂 Ostatné materiály som použil klasické, čo asi každý, teda nie je podstatné ich popisovať. Ešte drobnosť, moja manželka Evka ma nahovorila na kvietky v tráve, tak som urobil divý mak z farbeného molitánu. Ďakujem za inšpiráciu a chalanom za preosiatie hliny.

Čo sa týka elektronickej časti, použil som Arduino Mini Pro, mostík L293D a iné podporné súčiastky. Viac si môžete pozrieť na fotkách a schéme vo fotogalérii. Ešte pre doplnenie, napájanie je z adaptéru 16V/1.5A, ktorý bol predtým na napájanie nejakého pokazeného routera. Je to adaptér zo striedavým výstupným napätím, preto som použil aj usmerňovací mostík. Na napájanie som potreboval samozrejme dve rôzne napätia – 5V pre ovládaciu elektroniku a 12V na napájanie koľaje. Tieto dve napätia mi zabezpečujú stabilizátory napätia 7805 a 7812. Spínač slúži na zmenu smeru jazdy, a potenciometer na regulovanie rýchlosti jazdy lokomotívy. Ako kontrolku zapnutia som použil vysokosvietivú Led červenej farby, aby som to nezabudol vypnúť…

Program pre ovládač nájdete tu:

int switchPin = 7;
int motor1Pin = 3;
int motor2Pin = 4;
int powerpin = 5;
int speedPin = 9;
int potPin = A0;
int speed = 0;
int val = 0;

void setup() {
pinMode(switchPin, INPUT);
pinMode(motor1Pin, OUTPUT);
pinMode(motor2Pin, OUTPUT);
pinMode(speedPin, OUTPUT);
pinMode(powerpin, OUTPUT);
digitalWrite(powerpin, HIGH);
digitalWrite(speedPin, HIGH);
}

void loop() {
if (digitalRead(switchPin) == HIGH) {
digitalWrite(motor1Pin, LOW);
digitalWrite(motor2Pin, HIGH);
speed = analogRead(potPin);
val = map(speed, 0, 1023, 0, 254);
analogWrite (speedPin, val);
delay (50);
}

if (digitalRead(switchPin) == LOW) {
digitalWrite(motor1Pin, HIGH);
digitalWrite(motor2Pin, LOW);
speed = analogRead(potPin);
val = map(speed, 0, 1023, 0, 254);
analogWrite (speedPin, val);
delay (50);
}
}

Program nebudem nejak zvlášť popisovať, popis nájdete v článkoch o ovládaní jazdy vlakom a vstupy arduina.

Policu s diorámou som najskôr nevedel, kam umiestnim. Dlhšie som premýšlal, ale nakoniec som sa rozhodol ju umiestniť pod vitrínu a nad svoj pracovný stolík. Vitrína je od spodu osvetlená led pásikom, teda osvetlenie diorámy je poriešené. Navyše pred pár týždňami sa mi pokazil monitor, ktorý som tam mal zavesený, preto s miestom nebol problém. Takto nemusím ani vstávať počas stavby modely, vyskúšam to priamo od stola. Navyše nemám problém s osvetlením pri fotení. Teda som rád, že som sa rozhodol zavesiť to sem.

Verím, že sa Vám moje riešenie páči a že som Vás inšpiroval ku stavbe niečoho podobného. V podstate, keby som to mal porátať, tak komplet dioráma so všetkým by sa mala dať vyrobiť za náklady 20-25€. Nie je to žiadna obrovská investícia, a pokiaľ máte všetko potrebné doma, ako som mal aj ja, tak Vás to nebude stáť nič (obrazne povedané). Veľa zdaru pri stavbe

Marek Duda

Podobné články