T478.1 z odliatku, ...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

T478.1 z odliatku, mierka H0

137 Príspevky
6 Užívatelia
50 Likes
5,709 Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
Topic starter  

Marek pekná práca ako povedal Samba.Už sa teším keď dáš ten pojazd a ukážeš aj jazdu.

Ďakujem Hudi, no to je ešte ďaleko 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
(@Anonymný 46)
Skúsený člen
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
 

Nevadí ja si na to počkám.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
Topic starter  

Kasňa viacmenej pripravená, ešte trúby na strechu a pojazd a budeme jazdiť 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marian
(@marian)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 72
 

Pekný model, tento sa ti tiež vydaril !!

Modelár TT


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
Topic starter  

Pekný model, tento sa ti tiež vydaril !!

Ďakujem Marian, dúfam len, že nebudú problémy s pojazdom, keď má aj interiér kabín 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marian
(@marian)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 72
 

Tak to si mal vyskúšať ešte pred " lakovňou " 🙂

Modelár TT


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
Topic starter  

Tak to si mal vyskúšať ešte pred " lakovňou " 🙂

Ani nie, bude to podľa mňa v pohode, nemohol som vyskúšať, keď pojazd ešte nemám 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
 

Nechce sa mi začínať novú tému, tak som sa rozhodol použiť tvoju Marek. Jedná sa o stavbu lokomotívy T478.1, takže téma sedí, len modelová veľkosť je TT (1:120). Nechcem začínať tému ani preto, že sa nejedná o úplne moju stavbu, ale znovu o dokončenie začatého projektu, na ktorý som už prakticky zabudol, ale pri prehliadke mojich nedokončených projektov som na ňu narazil. Rád priznávam, že sa na tento projekt celkom teším. Musím hneď na začiatok pripomenúť, že sa jedná o odliatok z dielne pána Molatu z doby keď jeho odliatky boli nie veľmi dokonalé a mali poriadne hrubé steny a nevýrazné detaily. Našťastie pôvodný modelár sa rozhodol použiť na vylepšenie odliatku leptané doplnky na streche. Kasnička už bola v nátere (nie príliš podarený). V mojich začiatkoch modelovanie (9 rokov naspäť) prešla kasnička doplnením madiel a prvým pokusom zasklenia. Je to aj vidieť, ale nič nebudem opravovať ani prerábať. Ku kasničke som zohnal aj pojazd vyrobený z dielov BTTB s použitím motorčeka so zotrvačníkom a tak isto dodetailovanie leptanými doplnkami. Takže dnes som prispôsobil a osadil pojazd do "bitelnej" kasni a prešiel som s ňou prvú skúšobnú jazdu, ktorá dopadla na výbornú. 

Som si vedomý, že tento "model" je hnusný (naozaj je hnusný), ale chcem ho dokončiť. Hlavne preto, že je z doby keď ešte ani páni z ROCO, ani pán Báňa a ani Kuehn ešte netušili, že budú túto lokomotívu vyrábať. Sám som zvedavý ako táto lokomotíva pod mojimi terajšími zručnosťami nakoniec dopadne. 

Ako vyzerá model dnes potvrdia obrázky:

DSC 0437
DSC 0436
DSC 0435
DSC 0434
DSC 0433

   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
Topic starter  

Samba, tento model vôbec nie je hnusný, ako píšeš. Mne osobne sa páči, nakoľko každý modelár je inak zručný, každý má inú mieru skúseností. Tento model robil nejaký pre mňa neznámy modelár z odliatku pána Molatu roky dozadu. A nakoľko sám viem, aké odliatky mal pán Molata pred rokmi, tak ten modelár urobil poriadny kus práce. A Tvoje madlá a zasklenie? Nevidím na tom nič zlé, veď ako píšeš, robil si to v začiatkoch Tvojho modelárskeho pôsobenia. Málokto by to na Tvojom mieste urobil lepšie, ja určite nie. Teda za mňa palec hore, je to krásny model. Ja totiž neporovnávam ručne vyrábané modely s továrenskými, veď ma poznáš. Podľa mňa Ti pribudne do zbierky jedinečný model. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
 

Marek: stavbu chcem dokončiť a mať tento  odel vo svojej zbierke. Poznáš ma, že ja mám tiež rád modely, ktoré robil niekto iný, lebo je poučné pozerať sa na prácu iného. Vždy tam niečo objavím a poučím sa. Tiež som toho názoru, že to bude jedinečný model. Veď fabricky vyrábané modely sú všetky rovnaké a keď to vidím na výstavách, alebo na jazdeniach, tak mne to pripadá strašne uniformované, keď vždy vidím tie isté modely na koľajiskách. Keď sa  niekde objaví model ručne robený už je to oveľa pestrejšie. Podľa mňa je komické, keď vidím u niekoho vo vitrínke 20ks okuliarnikov, alebo zamračených, alebo kocúrov od jedného výrobcu a rozdiel je len vo farebnom prevedení. Ale ročne robený model (aj keď nie tak dokonalý "pre niekoho"!!!) je každý iný. Tak ho dokončím aj keď viem, že teraz vyzerá ešte hnusne. To však po dokončení nebude pravda. DÚFAM !!!


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
 

Prinášam ďalší postup z dokončovania môjho projektu T478.1 v TT. Došlo k lepšiemu dobrúseniu kasničky z vnútra, aby pojazd sadol tak ako má a kasnička nebola naklonená na jednu stranu. Prinútil som sa aj urobiť osvetlenie, ktoré prepína biele a červené svetlá v smere jazdy. Na osvetlenie som použil led diódy na plošáčikoch aj s rezistorom od Romana. Parádne mi tentokrát pomohli. Osvetlenie tentokrát funguje bezchybne. No a nakoniec som celý pojazd rozobral vyčistil nastriekal nádrže, vzduchojem a podvozky a tým som farebne zjednotil celý pojazd s kasničkou. Na fotkách pokrok veľmi nie je vidieť, nakoľko robota bola robená v útrobách kasne. Ale aj tak Vám prinášam nejaké fotky, aj keď veľmi detailné, čo odhalilo poriadne nedostatky, ale veď som na začiatku uviedol, že je hnusná a za tým si stojím aj naďalej. Aj tak ju dokončím a zaradím do mojej zbierky. Takže už "len" nárazníky, schodíky, trúby, spriahadielka atď ......

DSC 0438
DSC 0439
DSC 0440
DSC 0441

 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
 

Prinášam ďalší pokrok na "hnusnej" zamračenej T478.1 ČSD v TT. Nárazníčky nasadené, schodíky z leptu nasadené, očkové spriahadlá osadené a trúby z aršíku doplnkov na lokomotívy z produkcie TT-club Plzeň osadené. Takže už len leptané tabuľky, hviezdy na čelá a dielo skazy je dokonané. No ale ešte nie tak úplne. Ale to až potom keď na to príde čas. Zatiaľ prinášam fotky z postupu prác na tomto projekte "hnusnej lokomotívy". 🙂

DSC 0445
DSC 0444
DSC 0443
DSC 0442

   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
 

Leptané tabuľky nalepené a samozrejme hviezda na hrdých prsiach "Bardotky" tak isto. Takže lokomotíva je takmer hotová. Dielo "skazy" na tejto hnusnej lokomotíve (ako som ju trefne nazval) ešte však nie je zďaleka dokončené, takže ešte ju nemôžem zaradiť do mojej zbierky. Aspoň dva obrázky z pokroku....

DSC 0447
DSC 0446

 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
Topic starter  

Vyzerá nedokonale, až tak že skvele. Bude to skvelý prírastok do zbierky, hlavne ak zrealizuješ to, čo si mi spomínal po telefóne 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
 

Ach Marek, ty lichotník. Veď je naozaj hnusná !!!  Aj keď mne sa nejako začína páčiť. Bude na koľajisku ťahať nákladné súpravy, hlavne cisternové. Tie mám najradšej. Uvidíme čo s toho ešte vznikne, no zázrak neočakávam. Len teraz nemám čas na modely, lebo som sa dal do stavby terasového ohniska s posedením, aby sme mali kde opekať na otvorenom ohnisku. Už len to nám asi chýbalo ku šťastiu. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
Topic starter  

@samba daj fotky ohniska, aj my chceme vidieť 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
 

Zatiaľ je ohnisko v nedohľadne, len som začal terénne úpravy a zabetónoval patky na montáž terasových hranolov. Takže zábavy asi tak na dobré dve týždne. No čo už v izolácii mám robiť??!!


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
 

Tak kolegovia modelári a dielo skazy je dokonané. Projekt "hnusnej" Zamračenej je na konci. Všetko zavŕšila patina ala Samba. Niekto to nazval presne tak ako to je "patláma-patláma", asi to bol pán Humr z humrovy vlaky. Tak nejako som to spatlal aj ja. Použil som olejovky a nakoniec po siahodlhom schnutí som to dokonal práškovými pigmentami, až som si povedal, že už stačí. Som si úplne vedomý, že táto lokomotíva je neskutočne hnusná, ale je to  moje dokončenie po niekom inom a bolo mi to ľúto zahodiť do koša. Ale príbeh tohoto projektu poznáte, už som ho opisoval. Tak radšej uverejním fotky a kľudne kolegovia do mňa. Mne je všetko jasné !!! A vám bude po zhliadnutí fotiek, tak tu ich máte ....

DSC 0458
DSC 0459
DSC 0460
DSC 0461
DSC 0462

 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
Topic starter  

Ja som Ti to vravel hneď na začiatku, že je to pekný model, aj keď som sa trochu mýlil, lebo vyzerá bombovo. Neskutočne dobre sa Ti to podarilo dotiahnuť do konca, výsledok je viac než skvelý. A ako pozerám, podarilo sa Ti aj napodobniť stierače, respektíve zotreté okno stieračmi. Krásna práca, teda krásna hnusná práca 🤩 👍 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
 

Marek: Ďakujem za pochvalu, robil som čo som vedel a čo sa dalo dosiahnuť zo začatej stavby. Keď sa spätne obzriem za všetkým čo som na tomto modely odviedol, tak to bolo poriadne veľa záchranárskej, modelárskej práce. Našťastie podarilo sa a na mojom budúcom koľajisku určite nájde uplatnenie. Ale už teraz viem, že bude ťahať súpravu otvorených vagónov Eas s nákladom uhlia s poriadnou patinou, ktoré mám vo svojom vozňo-parku od LOCO pre Deltax. Myslím, že k takto zašpinenej Zamračenej sa hodia. Keď sa pozriem na model na začiatku a teraz, tak je to nakoniec celkom dobré, ale .... dosť bolo, teraz rovno do môjho loko-parku. No a môžem kľudne pokračovať v ďalšom projekte, ktorý má názov "Malý Somár".


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Jozef
(@jozef)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 2 roky
Príspevky: 40
 

 

IMG 20220103 132043

@marek.  

Ahojte všetci,ďalujem Marekovi za pridanie do vášho ,,klubu''.Marek chcem sa opýtať,tak ako som sa pýtal v emaily, že aké lepidlo si použil do svetiel?Sekundák gélový?Ja som rozmýšľal,že keď som už rozobral tu BR110,použit aj svetlovody.

IMG 20211230 010059

 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
Topic starter  

@jozef ahoj, vítam Ťa na našom skromnom fóre.

Na tie svetlá používam gélové lepidlo Pattex All Purpose, prípadne Pattex 100%. Tieto lepidlá sú lepšie ako sekundové gélové, lebo neostanú biele, ale úplne priesvitné a sú preto vhodnejšie. Mne sa veľmi osvedčili, mimochodom, poradil mi to iný člen fóra - Samba 🙂 Zabudol som Ti to odpísať v emaily, ale tu si to aj tak prečíta viac ľudí, ktorých to môže zaujímať

Tvoja Bardotka je super, bude to nádherný model. Teším sa na finálny výsledok, dúfam, že sa potom pochváliš

IMG 20220109 101940

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Jozef
(@jozef)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 2 roky
Príspevky: 40
 

Hmm a to lepidlo v pohode ,,vedie" svetlo?Síce na tvojich fotkách vidno že pohoda.Ináč tvoja práca klobúk dole.Perfekne urobené modely.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
Topic starter  

@jozef jasné, nemám s tým najmenší problém. Alebo potom sa dá použiť ešte Clearfix od Humbrolu, ale od Brexitu je ťažšie dostupný.

Ďakujem za pochvalu mojich modelov, nie sú dokonalé, som iba amatérsky modelár, ktorý robí pre svoje potešenie, ale dobre padne, že sa páčia aj iným. Na inom nemenovanom fóre ma pred pár rokmi úplne zhodili a ponížili, takže odvtedy som neuverejňoval nikde inde, iba tu, vlastne preto vzniklo toto fórum pre podobných amatérskych modelárov (aj iných) ako som ja 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Jozef
(@jozef)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 2 roky
Príspevky: 40
 


A ešte ma napadlo,pozerám podľa fotiek, že na ,,kasni" si nechal závesky podvozkov.Ja som tiež plánoval ich nechať,ale keď som robil pojazd,zistil som že ich musím nahradiť leptanými a to isté aj masky podvozkov.Pri jazde v oblúkoch to vadilo.Myslím,že to isté si robil pri okuliarnikovi.A asi vymením aj motor.Z číny som objednal,ale ešte mi nedošiel,tak som zvedavý.Tie motory Gutzold sú dobré,ale treba sa o ne starať,čistiť a mazať.A vadí mi že hučí a to som dal nové uhlíky a premazal ložisko.


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 3 / 6

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá