Marek-Vlaky.eu Ovládanie a automatizácia Ovládanie príslušenstva pomocou relé

Ovládanie príslušenstva pomocou relé

Ovládanie príslušenstva pomocou relé post thumbnail image

Pred časom som si všimol, že po páde stránky a opätovnej oprave, čo bolo už pred niekoľkými mesiacmi, som zabudol pridať článok o ovládaní príslušenstva koľajiska pomocou relé. Aj keď používam na ovládanie príslušenstva väčšinou kúpené relé moduly (ebay.com je skvelá stránka), niektoré príslušenstvo ovládam práve pomocou svojpomocne vyrobeného relé modulu.

Na priloženej schéme môžete vidieť moje zapojenie. Aj keď schéma je dosť jednoduchá, popíšem zapojenie.

Pri potrebe zopnutia relé môžete mať vstup arduina akýkoľvek. Tlačidlo, spínač, infra senzor, alebo iba software. Výstup arduina je v tomto prípade digitálny výstup, ktorý pri “zapnutí” – výstup HIGH (1) alebo “vypnutí” – výstup LOW (0) riadi priamo relé. V zapojení je niekoľko ochranných prvkov. Medzi zem GND a výstup som dal v nepriepustnom smere zenerovu diódu 5.1V proti prepätiu. Aj keď sa zdá, že by nemusela byť nevyhnutná, pokiaľ tam nebola, mal som problémy s rušením a resetovaním sériového pripojenia k počítaču.

Výstup je pripojený cez optocoupler (optočlen) pre elektronické oddelenie silového obvodu od Arduina. Teda obvod je spínaný cez optický člen (pokiaľ nemáte, dá sa vyrobiť z infra led diódy a optického tranzistora, samozrejme to musíte nasmerovať proti sebe a dobre odizolovať od okolitého svetla). Optocoupler spína prívod napätia na bázu výkonejšieho tranzistora PNP, ktorý spína relé a signalizačnú led diódu.

V schéme je zahrnutý ešte filtračný kondenzátor a 5,1V zenerova dióda pre ochranu proti výkyvom napätia. Niektoré prvky sa možno zdajú na prvý pohľad nepotrebné, ale skutočne sú dosť dôležité. Keď mám pravdu povedať, túto schému som vychytával dosť dlho, dala zabrať aj mojim bývalým kolegom. Je veľmi jednoduchá, napriek tomu sme sa dosť zapotili. Až toto zapojenie pracovalo správne a bez toho, aby mi resetovalo sériové (USB) pripojenie s počítačom. Po bádaní a testoch som však na to prišiel, a zapojenie “vyladil”.

Pevne verím, že si s týmto poradíte aj bez programu, nakoľko schéma je natoľko jednoduchá, že nemá význam program na zapínanie a vypínanie digitálneho výstupu zverejňovať.

Veľa zdaru pri stavbe Vašej elektroniky,

Marek Duda

Značky:,

Podobné články