Marek-Vlaky.eu Modelovanie Tunelový portál

Tunelový portál

Tunelový portál post thumbnail image

Každé koľajisko máva aspoň jeden tunel. A každý tunel potrebuje nejaký vstup – tunelový portál. Na internete je veľa rôznych návodov a postupov, viac či menej náročných. Dnes popíšem jeden, ktorý som si “vymyslel” ja, respektíve nevymyslel, ale som si upravil postup, ktorý používam na výrobu skál.

Na úvod si vyberieme vhodne a dostatočne veľký kus polystyrénu. Hrúbku si kľudne zvoľte sami. Ja popíšem, ako som robil na 2cm polystyrén. Táto hrúbka sa ľahšie vyrezáva – mám na mysli základný tvar, ale zase väčšia hrúbka umožní vymodelovať aj časť vnútornej klemby – tunelovej rúry. 

Z kartónu som si vyrobil šablónu vchodu tunelu podľa skutočných rozmerov v mierke. Obrys šablóny som si obkreslil na polystyrén a vypílil som si základný tvar. Na toto by sa mi skvele hodila odporová rezačka, ale nakoľko zatiaľ žiadnu nevlastním, tak som vyrezával tenkým a ostrým nožom. Išlo to ťažšie ako odporovou rezačkou, ale nebolo to nemožné. 

Ďalej je potrebné naznačiť tehly alebo kamene. Ja som zvolil opracované kamene. Na naznačenie som použil ostrý orezávač, ktorým som postupne vyrezával drážky medzi kameňmi. Najskôr riadky, potom jednotlivé kamene. Ak niekde náhodou zarežete hlbšie, nič sa nedeje, nakoľko budeme ešte pokračovať ďalšími krokmi stavby.

Následne si pripravíme dostatočné množstvo toaletného papiera natrhaného na pásiky a disperzné lepidlo (Duvilax alebo Herkules) zriedené s vodou v pomere približne 1:1. Papier postupne priliepame priamo na kamene na plochu s tým zriedeným lepidlom, položíme si papier a štetcom stále namáčaným do lepidla postupne pritláčame papier na portál. Postup opakujeme na celú plochu portálu, prípadne aj vo viacerých vrstvách, pokým nie sme úplne spokojní. Necháme preschnúť približne 24 hodín.

Po uschnutí portálu tunela som ju celú natrel čiernou farbou. Netreba sa báť použiť čiernu farbu, to je len prvá farba zo všetkých čo potrebujeme. Ja používam pri tomto postupe najradšej temperovú farbu. Dá sa kúpiť aj vo väčších baleniach (500ml), dobre sa mieša a veľmi dobre kryje. Treba si len dať pozor, lebo sa nedá vyprať z trička wink. Doba schnutia je dosť krátka, už za niekoľko hodín sa dá pokračovať. Jediná podmienka je, aby bola farba úplne uschnutá, pretože nasledovný krok stavby sa Vám nepodarí.

Následne po vysušení čiernej farby pokračujeme bielou farbou. Bielu si musíme viac zriediť, nakoľko chceme, aby nám zatiekla do štrbín a dier medzi kameňmi.

Farbíme postupne, nie celú plochu naraz. Ide o to, aby sme zakaždým po dôkladnom natretí a zatečení farby medzi kamene a samozrejme pred jej zaschnutím, suchou handričkou z vrchu utreli prebytočnú bielu farbu, tým pádom ostane iba medzi kameňmi. Vznikne nám pekná imitácia malty. Navyše mokrá biela farba mierne naruší už uschnutú čiernu podkladovú farbu a celý portál ostane sivý. Utierame tak dlho, pokým niesme spokojní. 

Nakoniec po preschnutí prichádza na rad patina. Nakoľko ja robím približne 3-4 epochu, kedy ešte jazdili aj parné lokomotívy, tak môj portál bude mať nad vstupom sadze. Nakoľko nemám patinovacie farby, používam olejovky. Metódou suchého štetca som postupne nanášal čiernu olejovú farbu od stredu do strán a do stratena. Parná lokomotíva má komín na vrchu, pri pohľade z predu v strede, teda aj portál by mal byť začmudený v strede na vrchu. Metóda suchého štetca nám umožňuje urobiť intenzitu patiny podľa želania. Takúto techniku som použil aj na znečistenie kameňov od machu a iných nečistôt, ale zelenou, hnedou (prípadne podľa potreby vhodne zvoleným odtieňom) olejovou farbou.

Celkový výsledok je veľmi pekný, navyše polystyrén je ľahký materiál a skvele opracovateľný. Tento postup sa dá použiť aj na iné kamenné alebo murované stavby, ako napríklad piliere mostu, prípadne celý kamenný most alebo oporný múr. 

Želám veľa zdaru pri modelovaní, verím, že sa Vám tunelový portál podarí minimálne tak pekný, ako sa podaril mne. 

Marek Duda

Podobné články