Banská Štiavnica, Slovenská Republika +421 948 156 987 info@netbis.sk
Slovak Czech English German

Prihlásenie

Dotácie

Ďakujem za Vaše príspevky. Budú použité na rozšírenie a stavbu koľajiska, taktiež nákup lokomotív, vlakov a iných doplnkov. Informácie o Vašej karte ani účte sa ku mne nedostanú, celé je to spravované cez PayPal, teda bezpečnosť zaručená. Ešte raz ďakujemStavba lokomotívy E499.3003 "Peršing" z odliatku

Prichádzam na obrazovky Vašich "múdrych" elektroník s novým článkom, ktorý sa týka priamo jednej z mojich obľúbených lokomotív. Ide o E499.3, prezývaný Peršing. Jeho výroba začala v roku 1984, teda ide o novší typ lokomotívy. Overovacia séria bola viac-kusová, ako býva štandardne, do overovacej série patrí aj môj model, konkrétne číslo E499.3003. Tieto lokomotívy slúžia dodnes, prešli viacerými zmenami, inováciami a modernizáciami, preznačením a taktiež majú momentálne vynovené nátery. Slúžia ako u ČD, tak aj u nás na Slovensku. Môj model je ale v pôvodných farbách ČSD a s pôvodným označením, ako vyšiel z výrobnej linky. Ale to ste si už určite zvykli na to, že robím modely v pôvodných náteroch.

Celá karoséria je z odliatku, ktorý som dostal ako darček od kamaráta a skvelého modelára Norbiho. Odliatok je starší, výrobcu odliatku naozaj neviem. Bol ešte v zelenej farbe, kvalita bola vcelku v pohode. Bolo tam nejaké brúsenie nevyhnutné, taktiež vŕtanie otvorov a podobne, ale to sú bežné úkony na odliatkoch. Čo sa týka odliatych mriežok chladičov a vetrákov, tak sú naozaj dobre vyhotovené.

Pojazd na môj model som použil mierne upravený z gorily od Pika. Tieto modely sú "modernými modelármi" dosť odcudzované, ale ja nemôžem na ne povedať jediné krivé slovo. Nie sú moderné a dokonalé ako niektoré nové modely, ale pracuje sa s nimi fantasticky a navyše sú za oveľa dostupnejšie ceny. Tento pojazd som samozrejme musel mierne upraviť. Celý som ho rozobral, strekol základnou farbou a následne sivou, pôvodne bol totiž čierny. Zároveň som prečistil všetky kontakty, premazal prevody a podobne. Taktiež som musel odstrániť plastové kryty so žiarovkami na koncoch pojazdu, nakoľko zavadzali kvôli dĺžke a tým pádom karoséria nepasovala. Aby sa pojazd nerozchádzal, dočasne som ho spevnil pevnejšími gumičkami. Neskôr ich nahradím vyrobenými plošnými spojmi s SMD ledkami, ktoré musím najskôr objednať. Momentálne teda model nie je osvetlený. Upravil som aj pôvodné závažie, ktoré som skrátil a kolega v práci mi ho strojne presne obrúsil, aby pasovalo na pojazd nižšie, ako bolo v gorile, kde bolo pôvodne na vrchu kasničky. Tým som samozrejme znížil ťažisko a zlepšil jazdné vlastnosti.

Polopantografy a šperky na streche som použil z tej istej gorily ako pojazd. Pantografy vyžadovali opravy, nakoľko boli mierne poškodené. Nebolo to však nič závažné, gorilu som kupoval za dostatočne zníženú cenu, nakoľko bola poškodená - kupoval som ju práve kvôli pojazdu a týmto doplnkom. Pantografy ako aj vodiče na streche som strekol oranžovou farbou.

Pôvodný náter konkrétne tejto lokomotívy bol zelený so žltým pásom, sivou strechou a oranžovými polopantografmi. Taktiež pluchy boli na podvozku boli pôvodne žlté. Preto som tento istý náter robil aj ja. Samozrejme nie štetcom, ale striekaním už ako tradične sprejmi. Takže štandardné striekanie so striedaním maskovania a znovu striekanie... Niektoré detaily, ako napríklad rámy okien na čelách som robil opatrne špáradlom a modelárskou farbou. Na dotvorenie modelu som použil ešte leptané ceduľky a stierače od Eduarda, ktoré sa mi páčia a osvedčili sa mi už pri predchádzajúcich modeloch. Madlá bielej farby sú robené z tenkého medeného drôtiku, samozrejme streknuté bielou základnou farbou. Celý model (samozrejme bez pojazdu) som strekol jednou tenšou vrstvou matného laku, druhá tenká vrstva príde po nanesení obtiskou, na ktoré ešte čakám.

Stavbu som si celú užíval, išlo to naozaj dobre a bez komplikácií, celkovo si osobne myslím, že model sa mi podaril. Posúďte však sami z fotiek, ktoré sú momentálne v dosť malom množstve, nakoľko neviem nájsť fotografie zo stavby. Priebežne som to fotil, ale nedokážem si spomenúť, kam som ich uložil. To znamená, že ma čaká prehľadávanie terabajtového sieťového disku a dúfanie, že som ich stihol niekam zálohovať pred tým, ako sa mi pokazila karta vo fotoaparáte. Mám totiž novú a určite viacerí poznáte "lenivosť" často kopírovať fotky z karty do počítača. Takže ak ich nájdem, doplním ich dodatočne, ak nie, tak to bude smola. Taktiež neskôr doplním fotky s obtiskami, ale na to si ešte trochu počkáte.

Príjemné čítanie a pozeranie fotografií, teším sa na Vaše komentáre.

Marek Duda

 

 

Komentárov   

+1 #1 RE: Stavba lokomotívy E499.3003 "Peršing" z odliatkuMarian 2016-02-11 21:02
Ahoj Marek. Veľmi pekná práca a zdá sa že ti to ide od ruky. Kým si ako včelička tak ti asi posuniem moje rozostavané veci, aby si robil niečo v menšom.
Marian
0 #2 RE: Stavba lokomotívy E499.3003 "Peršing" z odliatkuMarek 2016-02-11 21:14
Ďakujem za pochvalu, som rád že sa Ti to páči. No nemyslím si, že by som chcel dorobiť Tvoje modely, nakoľko každý máme svoj štýl modelovania a ja sa teším na Tvoje fotky. ;-)
+1 #3 Komu sa nelení, tomu sa zeleníSamba 2016-02-11 21:38
Tak a ten nadpis môjho príspevku sedí ako "riťka na šerblíku", tebe sa to naozaj pekne zelení. Takéto elektriky je môžem a presvedčili ste sa o tom už všetci čo ste moju zbierku videli. Hoci nemám zatrolejovanú žiadnu časť môjho koľajiska, vlastním veľa elektrických lokomotív a tieto moderné stoje ako "Peršingy", "Gorily", "Princezné", "Bastardy", atď... majú niečo do seba. Tak isto ako iné modely z týchto "nepodarených" odliatkov, ktoré ti darujem ako "pomstu" (ale v dobrom) lebo by som za ne nikdy od Teba a ani od iného nezobral peniaze, sa Ti aj tentoraz podarilo postaviť malý/veľký zázrak. Ja totiž veľmi dobre viem ako tie odliatky vyzerali a ako vyzerajú modely s nich zmodelované Tvojimi rukami. Neodpustím si, ale použijem jednu vetu z kultového filmu Slnko, seno, jahody "Zázrak velebnosti, učinenej zázrak!". Ty veľmi dobre vieš prečo som tieto slová použil. Ja sa totiž dokážem naozajstne tešiť z každého pekného modelu a tie Tvoje odliatkové a aj leptané modely sú naozaj pekné. Viem, že sa ti to vo vitrínke pekne rozrastá, bolo by už asi na čase nejaká "súdružská návšteva", len času nejako neostáva. Viem, čo nás ešte z Tvojej dielne čaká a teším sa na jednu z najobľúbenejších mojich elektrických mašiniek v správe ČSD. Ale nebudem viac prezrádzať, predsa len je to Tvoja stránka. Sľubujem a ty už o všeličom vieš čo na Teba ešte u mňa čaká, že sa tak skoro so stavbami vlastných modelov nezastavíš :-* .
+1 #4 RE: Stavba lokomotívy E499.3003 "Peršing" z odliatkudedo 2016-02-12 09:15
Ahoj Marek, pekná prácička, pekné dielko... teším sa s tebú... :roll:
0 #5 RE: Stavba lokomotívy E499.3003 "Peršing" z odliatkuMarek 2016-02-12 10:36
Díky chalani, potešili ste ma. :-)

Norbi: Ja mám tiež rád elektriky, a ako vieš, tak hlavne gorily. Ale aj tieto novšie sú super, pokým sú ČSD Tvoja zbierka je super, a pamätám si Tvoje elektriky. Viem, že tú, čo idem robiť ďalšiu z odliatku, ale nemám to zverejnené máš vo viacerých variantách, som zvedavý, ako sa mi podarí. Píšeš, že tie odliatky od Teba darované sú v hroznom stave. Nebýva to až také hrozné, navyše ide o epoxidové odliatky - teda nie je problém to epoxidom aj opraviť... ;-) Čo sa týka súdružskej návštevy, tak ste kedykoľvek vítaní, to vieš, ale odporúčam najskôr tak na jar, keď bude lepšie počasie. Potom budeme môcť prebehnúť modely aj po koľajisku a pokecať aj vonku, nie len vo vnútri. :-)

Pre pridávanie komentárov sa prihláste prosím.

Marek Duda